Első lépésben tisztázzuk magunkban, és családtagjainkkal kutya vételi szándékunk. Sok esetben a családtagok segítségére lehet szükség.Ezért fontos,hogy támogatás kapjunk. Hiszen nem csak pár évről hanem jobb esetben 15-20 évre előre kell terveznünk. Nézzünk jól magunkba.Nagyon fontos,hogy olyan fajtát válasszunk ami életvitelünkbe beleillik.Van jó néhány fajta amik gyerek közé való,és van amelyik nem.Fontos,hogy tisztában legyünk a kiválasztott fajta tulajdonságaival, igényével.
Kiválasztás:
Legideálisabb elválasztási idő:8 hetes kortól
Mindenképpen előny ha a kiválasztott kiskutyánk születési helyén szülök, tenyésztő környezetében látjuk,így van képünk arról hová,milyen körülmények közé született. Anyát, és lehetőség szerint apját is célszerű megfigyelni.(küllem,jellem) Kérhetünk segítséget, szakembertől:, állatorvostól,gyakorlott kutyakozmetikustól kísérjen el minket.Az igazi tenyésztő pontos és teljes információval rendelkezik az alom (összes kiskutyák) jelleméről.felvilágosítást ad a fajta gondozásáról ápolásáról,oltások menetéről.
Vizsgáljuk meg a kutyust:
-szeme tiszta,fényes (váladéktól mentes)
-füle szagtalan,tiszta. (nem gyulladt,nincs benne élősködő)
-Bőre nem zsíros,korpás,nincs rajta daganat vagy fekély
-Szőre nem hullik,fényes
-Fogínye rózsaszín,szagtalan.Harapása ollós.(nem minden fajtára értendő)
-Végbél tájéka száraz,tiszta.Hasmenés nyomai nincsenek.
-Hasa nincs felfújódva, arányosan dundi.
-Lábfején gerincén nincs elváltozás
Figyeljük meg, hogyan viselkedik testvéreivel.Általában az uralkodó típusú kiskutyából domináns ,míg a visszahúzódó behódolóból neurotikus felnőtt válik. Fajtatiszta kiskutyánál: Kérjük el a törzskönyvet-származási lapot,oltási könyvet,valamint írjunk adásvételi szerződést.
Tenyésztőtől elhozva a kiskutya 1 oltáson már biztosan túl van. Oltások:
Általánosságban minimum 10-14 nap szükséges a megfelelő védettség kialakulásához. Kölyökkutyákban figyelembe kell venni emellett az anyától kapott ellenanyagok lehetséges jelenlétét is. Ebben az esetben gyakran csak a második vagy a harmadik oltás után alakul ki az immunitás. Emiatt nem tanácsos a kölyökkutyákat az oltási sor befejezése előtt kutyatársaságba vinni, illetve az utcán sétáltatni.
Minden oltás előtt az állatorvos megvizsgálja a kutyát, nehogy ez bekövetkezhessen. Ha a kutya nem bizonyul teljesen egészségesnek, az oltást el kell halasztani a gyógyulás idejéig. Súlyos következményei rendszerint annak sincsenek, ha a kutya betegen kapja meg az oltást, azonban ilyenkor a várt védelem nem alakul ki. Emiatt fontos, hogy csak teljesen egészséges állat kapjon oltást.
Nem ritka, hogy az oltás után egy-két napig a kiskutyán enyhe bágyadtság, levertség figyelhető meg. Esetenként, érzékenyebb állatokban az oltás helyén egy kis csomó jelenhet meg a bőr alatt, ami egy-két héten belül elkezd kisebbedni, és magától eltűnik. Ha a csomó fájdalmas, esetleg egyre nagyobb lesz, kérjük keresse fel állatorvosát.
Kivételes esetben kialakulhat allergiás reakció is az oltás következtében. Erre az oltás utáni tíz-tizenöt percben, esetenként néhány órában, számíthatunk. Az allergiás reakció jelentkezésekor a kutyán lihegés, nyálzás, hányás, a pofa megduzzadása (vízilófej) figyelhető meg. Ha ilyen tüneteket tapasztal, kérjük azonnal hívja fel állatorvosát.